Szablon scenariusza filmowego dla programu LibreOffice

Przygotowaliśmy dla was prosty szablon scenariusza filmowego, który możecie pobrać z tego miejsca.
Szablon przygotowany jest dla najnowszej wersji darmowego edytora tekstu LibreOffice – 4.0.1.2. Powinien również działać bez problemu na wcześniejszych wersjach programu, oraz w pakiecie OpenOffice.

W przypadku wystąpienia problemów, zalecam ściągnąć najnowszą wersję programu z tego miejsca.

Jak zaimportować szablon?

Wystarczy kliknąć dwukrotnie na ściągnięty plik, aby otworzył się w naszym edytorze tekstu. Polecam na tym etapie poddać go już wstępnej edycji. Warto zmienić imię autora na własne, dodać swoje dane kontaktowe i usunąć obrazek reklamujący serwis ScenariuszFilmowy.pl. Kiedy już skończymy wstępną edycję, wystarczy go zapisać jako nasz własny szablon scenariusza filmowego.

W tym celu klikamy „plik -> zapisz jako szablon”. Pojawi się na okno, w którym będziemy musieli wybrać katalog dla naszego szablonu, następnie wystarczy zapisać całość przy pomocy przycisku znajdującego się nietypowo u góry.

Teraz nasz szablon można w prosty sposób wybrać z poziomu okna startowego LibreOffice.

Jak korzystać z szablonu?

Praca z szablonem jest w zasadzie w dużej części zautomatyzowana i w całości oparta na stylach. W niektórych przypadkach będziemy jednak musieli ręcznie przełączać się między stylami. Aby ułatwić sobie sprawę, proponuję włączyć widok okna „Styl i formatowanie”, następnie wybrać spośród dostępnych stylów zakładkę „Style niestandardowe”, ponieważ właśnie tam zapisane są wszystkie nasze style potrzebne do pisania scenariusza. Całą procedurę przedstawia poniższy obrazek:

Teraz wystarczy już zabrać się za pisanie, które mamy nadzieję, dzięki naszemu szablonowi będzie zdecydowanie łatwiejsze.

Co oferuje szablon?

Przede wszystkim automatyzacja. Każdy styl został tak skonfigurowany, aby po naciśnięciu klawisza enter program przełączył nam utomatycznie na kolejny styl, według określonych reguł:

Po stylu „NOWA SCENA” zawsze włącza się styl „didaskalia”;
Po stylu „NAGŁÓWEK” zawsze włączy się nam styl „didaskalia”;
Po stylu „didaskalia” zawsze przeskoczymy automatycznie styl „IMIĘ POSTACI”;
Po stylu „IMIĘ POSTACI” zawsze włączy się nam styl „dialog”;
Po stylu „dialog” zawsze następuje styl „IMIĘ POSTACI”;
Po stylu „w nawiasie” zawsze uruchomi się nam styl „dialog”.

Dzięki takiemu ustawieniu możemy poświęcić się już tylko pisaniu, przez większość czasu nie przejmując się potrzebą ręcznego przełączania stylów.

Oczywiście szablon nie czyta nam w myślach, więc nie możliwa jest pełna automatyzacja procesu pisania. Nadal musimy sami przełączać style w kilku określonych przypadkach: kiedy chcemy zacząć nową scenę, kiedy chcemy dodać coś w nawiasie przed dialogiem, oraz kiedy chcemy zakończyć dialogi i opisać coś w didaskaliach. Włączenie określonego stylu jest proste. Wystarczy będąc już w nowej linii, kliknąć dwa razy na nazwę stylu w oknie „Style i formatowanie”.

Co jeszcze można wycisnąć z programu LibreOffice?

Możemy sobie znacznie usprawnić ciągłe wpisywanie imion postaci w scenach dialogowych, dzięki automatyzacji tego procesu poprzez dostępną w każdym zaawansowanym edytorze funkcję autokorekty. W LibreOffice musimy wejść w „Narzędzia -> Opcje autokorekty”, wtedy naszym oczom ukaże się okno służące do autokorekty. Teraz wystarczy, że stworzymy sobie kilka nowych reguł. Wybieramy jakąś prostą i nieużywaną kombinację dwóch liter, typu „AA”, i ustawiamy, aby edytor zawsze zamieniań ten ciąg znaków na imię jednej z bohaterek naszego scenariusza, czyli w tym przypadku Alicji. Regułę zapisujemy poprzez przycisk „Nowy”. Wygląda to w ten sposób:

Tworzymy więc sobie kilka takich reguł, dodając do autokorekty imiona najważniejszych postaci pojawiających się w naszym scenariuszu. Od tego momentu pisanie scen dialogowych stanie się prawdziwą przyjemnością.

Warto sobie na tym etapie odnotować gdzieś wszystkie te reguły autokorekty, które tworzymy. Dzięki temu, po ukończeniu scenariusza łatwiej będzie nam je odszukać i usunąć.

Pobierz szablon scenariusza filmowego dla programu LibreOffice